اَبا اِباد

پسربچه و اتمش

پسربچه و اتمش

این کمپانی آی بی ام iBM یکی از پیشروترین کمپانی‌ها در تبدیل علم روز دنیا به تکنولوژی کاربردی است و همواره روی مرزهای علم حرکت کرده است. البته مانند بسیاری کمپانی‌های دیگر، تبلیغات زیادی نداشته و مشتری‌های مستقیم آن نیز معمولا مردم عادی نبوده اند. از همین بابت، وقتی کسی در مورد فیزیک صحبت می‌کند، سریعا ذهن افراد به سمت مایکروسافت و اسپیس ایکس و تسلا و اپل و اینجور کمپانی‌ها می‌رود.

در حالیکه برای من، آی بی ام نماد تجاری سازی و کاربردی سازی مستقیم علم روز دنیاست. وسیله‌ای مثل استارشیپ، کمابیش از همان تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کند که فضاپیماهای قبلی از آن استفاده می‌کرده‌اند. اما آنقدر حول آن تبلیغ شده که عده‌ای خیال می‌کنند که این آخر علم و تکنولوژی‌ دنیاست. در حالیکه کمپانی‌های دیگری هستند که روی مرزهای علم در حال حرکتند. اما کسی را نمی‌بینید که اسمی از کمپانی‌هایی مانند آی بی ام ببرد و این جادوی تبلیغات است. کارهای این کمپانی آنقدر به روز و high-tech است که تاکنون ۶ نفر از این کمپانی موفق شده‌اند، جوایز نوبل را از آن خود کنند. ۱۰ نفر از این کمپانی توانسته اند مدال ملی تکنولوژی ایالات متحده را دریافت کنند و ۵ نفر نیز موفق به دریافت مدال ملی علوم ایالات متحده شده اند.

دانشمندان این کمپانی همچنین ۶ مرتبه جایزه‌ی تورینگ را از آن خود کرده اند؛ جایزه‌ای که از آن تحت عنوان نوبل کامپیوتر یاد می‌شود. میکروسکوپ‌های STM که امروزه کاربردهای فراوانی پیدا کرده است، اولین بار در این کمپانی اختراع شدند. خاصیت ابررسانایی در دمای بالا، اولین بار توسط محققان این کمپانی، کشف شد. هم اکنون نیز این کمپانی در بخش توسعه‌ی کامپیوترهای کوانتومی، از دیگر کمپانی‌ها جلوتر ایستاده است.

پس بیخودی گول تبلیغات را نخورید‌. نماد علم و تکنولوژی در بین کمپانی‌ها، همین آی بی ام است که واقعا روی مرزهای علم (به خصوص فیزیک‌ تجربی) حرکت می‌کند و علم را تازه به تازه، نو به نو، به تکنولوژی پرکاربرد ترجمه می‌کند. من به شوخی، اسم این کمپانی را بهشت فیزیکدانان گذاشته ام.

در فیلم کوتاه زیر که توسط محققان آی بی ام تهیه شده است، یک پسربچه‌ی مولکولی در حال بازی با توپ خود است. پیش از هرچیزی باید این را بگویم که این ویدئو شبیه سازی نیست و کاملا واقعی‌ست. این فیلم با کنار هم قرار دادن تصاویری ایجاد شده است که با کمک یک میکروسکوپ STM تهیه شده اند. میزان بزرگنمایی این تصویر، صد میلیون برابر است.

یعنی پسربچه‌ی‌ مولکولی که می‌بینید، صد میلیون برابر بزرگتر از اندازه‌ی واقعی پسربچه‌ی مولکولی است. آن توپ و آن پسربچه از کنار هم قرار دادن مولکول‌های مونوکسید کربن ساخته اند.

اسم این فیلم کوتاه “پسربچه و اتمش” است و این، کوچک‌ترین انیمیشنی‌ست که تاکنون ساخته شده است.

– اَبا اِباد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *