اَبا اِباد

چرا نباید از حشره کش استفاده کنیم؟

چرا نباید از حشره کش استفاده کنیم؟

یک توصیه مخصوص فصل تابستان اینکه تا می‌توانید از حشره کش ها استفاده نکنید. با استفاده از حشره کش ها، هم به خودتان آسیب می‌رسانید، هم به محیط زیست. بیشتر حشراتی که در طبیعت هستند، برای ما مفید بوده و تنها حدود دو درصد حشرات، حشرات موذی به حساب می‌آیند.

وقتی که شما از حشره کش استفاده می‌کنید، تر و خشک با هم می‌سوزد و تمامی این حشرات مفید از جمله زنبورهای عسل، در کنار حشرات موذی می‌میرند. چرا که حشره کش‌ها طراحی شده اند که تمامی حشرات را بکشند، نه حشرات خاصی را. از طرف دیگر، وقتی از حشره کش ها استفاده می‌کنید، این حشرات رفته رفته به حشره کش ها مقاوم می‌شوند و شما ناچار هستید که مرتبا حشره کش قوی‌تری استفاده کنید.

شاید زمانی برسد که ناچار شوید حشره کشی استفاده کنید که برای انسان نیز مشکل آفرین است و حشره کش به جای اینکه حشره را بکشد، خودمان را بکشد. از طرف دیگر، این حشره کش ها یک جا باقی نمی‌مانند. اینکه روی بعضی از آن‌ها نوشته بعد از مصرف به مدت چند دقیقه محل را ترک کنید، این به معنای از بین رفتن این مواد نیست،

بلکه به این معناست که این مواد پخش شده اند. کجا؟ در هوا، در آب، در طبیعت و در بدن من و شما.

شاید غلظت آن بقدری نباشد که شما بلافاصله مسموم شوید، اما در درازمدت می‌تواند به بدن شما آسیب برساند. به خصوص از این جهت که این سموم اکثرا اکسیدکننده (رادیکال آزاد) بوده و در دراز مدت می‌توانند، منجر به سرطان شوند. همچنین از آنجایی که این مواد در محیط‌های مختلف پخش می‌شوند، به دیگر موجودات زنده نیز آسیب می‌زنند. یادمان نرود که حشرات نیز جزئی از زنجیره‌ی غذایی هستند و حشره ای که به این سموم آلوده شده، آلودگی را وارد زنجیره‌ی غذایی می‌کند و دوباره از طریق غذاهایی که می‌خوریم به خودمان باز می‌گردد.

گول این تبلیغات که این حشره کش طبیعی‌ست و شیمیایی نیست را هم نخورید. همه‌ی حشره‌کش‌ها سمی هستند، چه طبیعی باشند چه مصنوعی. سم مار هم کاملا طبیعی‌ست اما آدم عاقل اجازه نمی‌دهد مار او را نیش بزند. زمانی که شما در خانه‌تان از حشره‌کش استفاده می‌کنید، آن حشرات می‌میرند، اما شما زنده مانده و در آن محیط در حال زندگی هستید و مابقی این سموم را خودتان استنشاق می‌کنید. میزان سمی بودن این سموم برای شما، رابطه‌ی مستقیمی با وزن‌تان دارد. این یعنی غلظتی که برای شما به عنوان انسان بالغ، سمی حساب نمی‌شود، احتمالا برای کودک شما یا حیوان خانگی‌تان کاملا سمی‌ست.

پس بهتر است به جای استفاده از حشره‌کش‌ها، راه‌ حل های ساده تر انتخاب کنید. مثلا با یک توری، پنجره یا درب را بپوشانید تا اصلا حشره ای نیاید یا اگر این حشرات، جذب بو یا گیاه خاصی می‌شوند، ابتدا آن‌ها را از محیط خارج کنید. پس با این تفاسیر، بهتر است استفاده از حشره‌کش را همواره به عنوان گزینه‌ی آخر و البته موقت در نظر بگیرید.

– اَبا اِباد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *